As the recreational and medical marijuana industries continue to grow, many consumers find themselves lost in a sea of products, prices, and information. One of the most common questions people have about edibles is the standard cost. How much do edibles cost in California? What about buying edibles in Colorado? How do these costs compare to other legal states? While there is no clear-cut answer, we hope to shed some light on what you might find when shopping for cannabis edibles.
Cost per Milligram (mg)
When shopping for edibles it important to understand dosages (link to dosage blog) in terms of milligrams (mg) of THC in the products. This will be a vital factor in your decision, as well as how much you would like to spend. “You can find candies starting at $5, while high-end edibles can cost $50 to $100 depending on their strength and ingredients” (Bond). The cost of edibles will vary from state to state. You will notice that as you buy higher mg edibles, the cost per mg of THC drops. For example, when buying edibles in Colorado a 10mg edible pill made by Pressie will be about $3 out the door. However, one pack of 100mg District Edibles can be found in California and Colorado for around $20. Many of these edibles are very easy to dose into single servings, like a single gummy or a 100mg chocolate bar that can be broken into 10 small pieces.
Types of Edibles
Edibles come in a variety of forms, so don’t spend too much time worrying about if you should buy a brownie or a cookie. Go with what looks best to you. The variety is there for you to choose what you like. We always recommend talking to your bud tenders, as they are a great resource to find a product you will enjoy and at the right price!
If you are interested in edibles or have any questions about edibles, please feel free to contact us at help@districtedibles.com.
Source:
Bond, John-Michael. “How Much Does a Gram of Weed Really Cost?”. Daily Dot, 09 Aug. 2017, www.dailydot.com/irl/how-much-does-gram-weed-cost/.